„Odwiedziny u diabła Boruty”

                                                                                    Zadanie dofinansowane ze środków      MRPiPS w ramach Rządowego Programu    na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych

Zgodnie z założeniami realizowanego projektu, w dniach 13 – 15 czerwca odbyła się trzydniowa wycieczka na Ziemię Łódzką. Wzięło w niej udział 45 osób.                      Pierwszy dzień przeznaczyliśmy na  zwiedzanie Łodzi. Udało nam się odwiedzić Pałac Izraela Poznańskiego – fabrykanta z XIX w. zwany ” łódzkim Luwrem”, Muzeum Włókiennictwa mieszczące się w Białej Fabryce Gayera, odbyliśmy spacer ul. Piotrkowską, jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie, byliśmy na Placu Wolności i kilku innych ciekawych miejscach. Noc spędziliśmy w Hotelu Mazowieckim w Łodzi.

Po śniadaniu udaliśmy się w dalszą podróż. W okolicach Łęczycy spotkaliśmy się                     z Przewodnikiem, który od tej pory oprowadzał nas po zabytkach. Pierwszym zwiedzanym w tym dniu miejscem była monumentalna archikolegiata w Tumie. Świątynia ta została wzniesiona w latach 1141 – 1161 z inicjatywy księżnej Salomei z Bergu, wdowy po Bolesławie Krzywoustym.

Po zwiedzeniu świątyni w Tumie udaliśmy się do Skansenu Zagrody Chłopskiej                      znajdującego  się nieopodal w Kwiatkówku.

Kolejnym punktem naszego programu była Łęczyca. Tu w restauracji „Tęcza” zjedliśmy obiad, zwiedziliśmy miejsca pamięci, Stare Miasto i   Zamek Królewski. W czasach piastowskich Łęczyca uważana była za jedną ze stolic Polski. Zamek Królewski wzniesiony w czasach Kazimierza Wielkiego należy do najlepiej zachowanych warowni na ziemi łódzkiej. Według legendy podziemnych skarbów strzeże diabeł Boruta.

W drodze na nocleg do Kutna odwiedziliśmy ruiny zamku w Besiekierach

Byliśmy także w starokatolickim kościele Mariawitów w Nowej Sobótce

Trzeci dzień to Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie

Muzeum – Zamek w Oporowie wraz z przyległym parkiem

Z Oporowa udaliśmy się do miejscowości Bedlno, gdzie zjedliśmy obiad w restauracji            pod nazwą ” Gościniec ułański”. Następnym punktem programu były Walewice, pałac           i park kojarzony z Marysieńką i Napoleonem. Niestety, w tym dniu nie udało się zwiedzić ani pałacu, ani nawet parku, gdyż cały obiekt był zarezerwowany na uroczystość weselną.

Pałac w Walewicach

 

 

 

Wycieczkę zakończyliśmy w miejscowości Piątek, która jest uznawana za geometryczny środek Polski. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające, że odwiedzili to miejsce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.