Byliśmy w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

 Zadanie współfinansowane przez MKiDN ze  środków  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

W realizowanym projekcie pt.” Kultura niejedno ma imię” zaplanowano wyjazd do teatru. Było to trudne zadanie do spełnienia, gdyż w związku z pandemią, teatry były nieczynne.  W Teatrze Rozrywki w Chorzowie we wrześniu odbyła  się premiera musicalu pt. „Zakonnica w przebraniu”. Udało nam się zakupić bilety dla 5o osób i 26 września, stosując się do wszystkich ograniczeń związanych z pandemią, obejrzeliśmy świetne przedstawienie.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Kartka do nieba

Zachęcamy osoby uzdolnione plastycznie, a takich w naszym Stowarzyszeniu nie brakuje, do wzięcia udziału w konkursie ogłoszonym przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną       w Alwerni

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

10 lat działalności Stowarzyszenia na Rzecz Poręby Żegoty

Zadanie dofinansowane przez powiat chrzanowski

” Z tradycją, historią i kulturą za pan brat”

W ramach otrzymanego dofinansowania została wydana fotoksiążka, w której na 76 stronach zostały uwiecznione wybrane wydarzenia. Dla redagujących, wybranie tych działań było niezwykle trudnym zadaniem, bo chciałoby się pokazać wszystko, tymczasem miejsca było o wiele za mało. Nie znajdziemy w niej sztuk teatralnych, które obejrzeliśmy, ani koncertów, w których uczestniczyliśmy. Nie ma też wszystkich spotkań okolicznościowych, bo zajęłoby to zbyt dużo miejsca, a na to nie mieliśmy wystarczających środków.  Nie został też ujęty rok 2020, jest jedynie wzmianka o realizowanych zadaniach. Książka trafi do wszystkich członków Stowarzyszenia, partnerów, którzy współpracowali      z nami przez te 10 lat, do miejscowych instytucji oraz do zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych nie tylko w Gminie Alwernia. Chcemy w ten sposób pokazać nasze działania i dobre praktyki, z których mogą skorzystać inne organizacje.

Oto niektóre strony z naszej fotoksiążki:

 

 

 

 

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Spotkanie inaugurujące projekt ” Z Kulturą, historią i tradycją za pan brat”

 

Zadanie dofinansowane przez powiat chrzanowski.

Inauguracja kończącego się zadania pt. ” Z kulturą, historią i tradycją za pan brat”, miała miejsce 18 sierpnia 2020 r. Wówczas Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Poręby Żegoty spotkał się z Artystami z Krzeszowickiej Grupy Plastycznej ” Zdrój”. Zostały omówione zasady działania, zaplanowano warsztaty, artyści udali się na spacer po Porębie Żegoty, aby zrobić zdjęcia i wybrać obiekty godne uwiecznienia na obrazach.

Pani Natalia Nowakowska objaśnia proces powstawania ikony, pokazując na przygotowanych obrazkach poszczególne etapy pracy. Pan Adam Pochopień nie traci czasu, tylko zaczyna szkicować kościół widoczny z miejsca, jakie zajął przed budynkiem wiejskim.

 

 

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Wystawa prac Krzeszowickiej Grupy Plastycznej ” Zdrój”

 

Zadanie współfinansowane przez powiat chrzanowski

” Z historią, tradycją i kulturą za pan brat” – 10 lat Stowarzyszenia na Rzecz Poręby Żegoty.

Artyści z Krzeszowickiej Grupy Plastycznej ” Zdrój” przekazali prace wykonane podczas pleneru. Uroczyste spotkanie kończące projekt miało się odbyć 17 października. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią nie możemy się spotkać w szerszym gronie. Wystawa prac znajduje się w budynku wiejskim, a niebawem zostanie udostępniona            w oknach Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Alwerni.

Oprócz obrazów na wystawę oddano również piękne  prace ceramiczne wykonane przez panią Renatę Wróbel – prezes Grupy Plastycznej ” Zdrój”.

 

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Spotkanie ze Stanisławem Janickim

Zadanie dofinansowane przez MKiDN ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Zaplanowane na 29 września spotkanie ze Stanisławem Janickim odbyło się w sali OSP     w Alwerni. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, uczestniczyło w nim 60 osób.  Stanisław Janicki, to pisarz, dziennikarz, krytyk filmowy, najbardziej znany jako twórca cyklu: Stare Kino. Spotkanie, w opinii odbiorców, było bardzo ciekawe. Zebrani mieli możliwość dowiedzieć się z „pierwszej ręki”, jak wyglądała międzywojenna produkcja filmowa, jak rodziła się reklama w kinie. Były opowieści o znamienitych aktorkach i aktorach grających  po 1945 r. Spotkanie prowadził, znany w Alwerni z kilku spotkań, pisarz i animator kultury, Dariusz Rekosz.

Partnerzy projektu:

 

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Wystawa ikon i prac wykonanych podczas warsztatów

6 października, w budynku wiejskim w Porębie Żegoty, została  przygotowana  wystawa ikon i obrazków namalowanych podczas warsztatów plastycznych pod kierunkiem pani Natalii Nowakowskiej w ramach projektu pn.” Z tradycją, kulturą i historią za pan brat”  Zadanie współfinansowane przez  przez powiat chrzanowski.

 

Oprócz prac wykonanych przez amatorów, na wystawie znalazły się pierwsze prace przekazane przez Artystów z Krzeszowickiej Grupy Plastycznej ” Zdrój”, biorących udział     w naszym projekcie.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Zakończenie warsztatów pisania ikon. Ozdabianie złotem.

Zadanie współfinansowane przez powiat chrzanowski

Oprócz ikon były próby malowania farbami akwarelowymi na płótnie. Wszystko odbywało się pod kierunkiem naszej instruktorki, pani Natalii Nowakowskiej z Krzeszowickiej Grupy Plastycznej ” Zdrój”. Oto efekty pracy.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Spotkanie ze Stanisławem Janickim

Zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem Janickim. Ze względu na pandemię, ilość miejsc na sali ograniczona, dlatego konieczność zapisania się. Prosimy pamiętać o maseczkach. Więcej informacji na plakacie!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Kolejne warsztaty rozpoczęte

Zadanie współfinansowane przez MKiDN ze środków pochodzących z Funduszu Promocji              Kultury oraz przez Gminę Alwernia

Po przygodzie z „pisaniem” IKON grupa osób uczestniczących w warsztatach postanowiła wypróbować swoje możliwości w malowaniu na płótnie. Po uzyskaniu podstawowej wiedzy od prowadzącej na temat  techniki powstawania obrazu, przystąpiliśmy do malowania. Warsztaty miały miejsce 14 września.

 

 

 

Opublikowano Aktualności | Skomentuj